Energie jsou v pohybu a zákazníci stojí před Sofiinou volbou - fixovat ceny elektřiny nebo přejít na spotové tarify? Dle analýzy společnosti Delta Green se jednoznačně vyplatí spotové tarify. Průměrná cena silové elektřiny na spotu* byla v posledním roce 2,18 Kč/kWh. Naproti tomu fixní cena u tří největších dodavatelů byla v daném období průměrně 4,16 Kč/kWh. To znamená, že spotové ceny silové elektřiny byly výhodnější o 52 procent než ty fixní. Z analýzy dále vyplývá, že zákazníci provozující fotovoltaiku, kteří mají spotový tarif a průběhové měření, mají průměrnou cenu za jednu kilowatthodinu na výrobě elektřiny téměř dvojnásobnou, oproti průměru spotu. Jinak řečeno, zákazníkům s chytrým řízením jejich zisk z přetoků stoupá nad průměr spotu.
„Naše analýza ukazuje, že spotové tarify byly za poslední rok výhodnější více než dvojnásobně než fixní tarify. I přesto, že spotové tarify jsou citlivější na změny a rychle reagují na geopolitické události, z dlouhodobého hlediska mohou výrazně snížit náklady. Jinak řečeno, správné využití principu hodinových cen umožňuje zákazníkům platit méně v době nízké poptávky,” říká Jan Hicl, spolumajitel a produktový ředitel, Delta Green.
Společnost Delta Green analyzovala ceny fixních tarifů silové elektřiny za poslední rok a porovnala je se spotovými cenami, obojí v distribuční sazbě D02d. Z analýzy vyplývá, že cena fixních tarifů průměrně vycházela na 4,16 Kč/kWh. Průměrná cena spotových tarifů (bez DPH, distribuce, ale se započtením poplatku obchodníka) v posledním roce byla 2,18 Kč/kWh. V porovnání byl spot výhodnější o 52,4 procent.
Zákazníci Delta Green s průběhovým měřením dosahovali zhruba průměru ceny spotu. Chytré měření prostřednictvím platformy Proteus, kterou Delta Green vyvinula a využívá ji u některých svých zákazníků, pak v posledních osmi měsících snížilo cenu o přibližně čtvrtinu, oproti běžnému spotovému trhu nebo oproti zákazníkům, kteří nepoužívají Protea.
„Cena elektřiny na spotovém trhu se mění každou hodinu, což dává zákazníkům možnost mít větší kontrolu nad svými náklady. V průběhu dne mohou ceny elektřiny stoupat až k šesti korunám za kilowatthodinu a v ojedinělých případech i výše. Pokud zákazník zná cenu elektřiny v jednotlivých hodinách následujícího dne, může si naplánovat, kdy ohřeje vodu v bojleru, kdy nabije baterii, kdy vyhřeje nebo ochladí dům anebo nabije elektroauto. Tomu souhrnně říkáme flexibilita spotřeby. A díky kombinaci využití spotových cen a flexibilního přístupu mohou naši zákazníci ušetřit až 60 procent nákladů na elektřinu oproti průměrné ceně na spotu v daný měsíc,” komentuje Jan Hicl.
Analýza srovnala zákazníky Delta Green na ty, kteří používají chytré řízení, a ty, kteří platformu chytrého řízení Proteus nepoužívají. Zákazníci a tedy majitelé fotovoltaik s průběhovým měřením mají průměrnou cenu za jednu kilowatthodinu na výrobě více než poloviční, jako je průměrná cena na spotu. Nicméně, chytré řízení Proteus dokázalo prodávat přetoky za téměř dvojnásobek, lehce přes dvě koruny.
„Moderní technologie, jako je chytré řízení spotřeby prostřednictvím platformy Proteus, zásadně mění způsob, jakým zákazníci spravují své energetické náklady. Proteus umožňuje optimalizovat spotřebu energie v reálném čase, což vede k nižším účtům za elektřinu. Kromě toho mají zákazníci možnost prodávat přebytečnou energii zpět do sítě, což jim přináší dodatečný příjem,“ dodává Hicl.