Mozkem Protea je chytrý algoritmus. Ten funguje na pěti základních datových vstupech. Na základě nich pravidelně vyhodnocuje, jak naloží s elektřinou z fotovoltaiky a jak s elektřinou ze sítě, aby celková cena za spotřebovanou elektřinu byla co nejnižší a naopak cena za elektřinu dodanou do sítě co nejvyšší.
Pro lepší chápání toho, jak chytré řízení funguje, jsme sepsali několik názorných scénářů chování FVE. Scénáře jsou záměrně zjednodušené pro lepší pochopení.
V reálném světě se náš algoritmus pohybuje mezi jednolitvými scénáři tak, aby maximalizoval prodejní cenu elektřiny a minimalizoval nákupní cenu.
Běžná FVE je nastavená tak, že při východu slunce dá své první vyrobené W do připojené zátěže. Jakmile ale FVE začne vyrábět více než je aktuální zátěž, začne je dodávat do baterie. Baterie se bude nějakou dobu nabíjet a při 100% nabití baterie začne FVE dodávat přetoky do sítě.
Cena elektřiny na spotu je nejvyšší ráno kolem 8:00, kdy lidé vstávají a jdou do práce. Ovšem v této době, kdy je cena na spotu nejvyšší, standardní FVE nabíjí baterii a do sítě začne dodávat až když se baterie nabije do 100 %. A to je ve chvíli, kdy je elektřina na spotu nejlevnější.
Představte si, že ráno vyjde slunce a na obloze ani mrak. Ručně zablokujete nabíjení baterie a nastavíte si upozornění na odblokování. Ve 12:00 zazvoní upozornění a vy odemykáte baterii pro nabíjení. Bohužel ale přišla oblačnost a FVE už nevyrábí.
K tomu, aby se mohla baterie správně řídit je potřeba znát nejen predikce výroby, ale i spotřeby.
Bude svítit dost pro nabití baterie? Kolik budu potřebovat nabíjet? Nebude cena na spotu tak nízká, že nebude potřeba nabíjet vůbec? Pro správné řízení, je potřeba na všechny tyto otázky znát odpověď.
Proteus je vyřeší za vás a automaticky.
Vybíjet baterii do sítě sice většina stávajících FVE umí, ale jen málokdo tuto funkci využívá. Proč? Protože nastavení střídače pro tuto akci často není jednoduché. Zjistit, kdy se to vyplatí a kolik energie vlastně do sítě odevzdat, může být složitější, než se na první pohled zdá.
Cena na spotu je nejvyšší večer, kdy FVE už nevyrábí. V létě máte večer v baterii uloženou elektřinu ze slunce. V zimě můžete do baterie uložit elektřinu ze sítě přes den v hodiny, kdy je její cena nejnižší nebo dokonce záporná. Pokud je baterie nabitá na 100 %, v naprosté většině případů bez problémů pokryje noční spotřebu domácnosti a ještě v ní něco zbyde. Tento zbývající objem energie jste však mohli večer prodat za vysokou cenu na spotu a ještě na tom vydělat.
Kolik je amortizace baterie? Jakou má cenu energie v baterii? Je jen ze slunce nebo jste jí i nabíjeli ze sítě? Jak započítat ztráty z vybíjení? Má se baterie vybít do sítě celá nebo jen část?
Náš algoritmus si na základě predikce spotřeby, výroby a známých cen pro následující den spočítat, jestli je lepší vybít baterii celou nebo jen část a kdy. Přesně ví, v jakou hodinu a kolik energie do sítě odevzdat. Započítává do toho amortizaci baterie a tu nabíjí a vybíjí, jen když se to opravdu vyplatí.
S větším a větším zapojením OZE do sítě se čím dál častěji objevují záporné ceny elektřiny. Proč tomu tak je?
Elektřina z obnovitelných zdrojů je v podstatě zadarmo, ale některé jaderné a uhelné zdroje nejsou schopny dostatečně rychle reagovat na náhlý a krátkodobý přebytek elektřiny v síti a dostatečně snížit výkon. Vypnout je úplně by bylo extrémně nákladné a proto jsou ochotny zaplatit zákazníkům za to, že přebytek elektřiny ze sítě odeberou a sníží tak riziko blackoutu.
Záporné ceny se mohou zdát jako dar z nebes. Pro majitele FVE to tak ale nemusí být. Záporné ceny se nejčastěji objevují v době minimální spotřeby (víkend) a maximální výroby (svítí slunce). Za slunného víkendového dne budete na výletě, ceny budou záporné, vaše spotřeba minimální, ovšem vaše FVE pojede na plné obrátky a bude dodávat přebytky do sítě. Jenže místo toho, abyste za přetoky dostal zaplaceno, budete platit vy.
Blokování záporných hodin je jednoduchá podmínka. Stačí sledovat každý den ceny a nastavit si upozornění na vybrané hodiny. K tomu, abyste začal platit za to, že posíláte přetoky do sítě, nemusí být cena na spotu nutně záporná. Každý dodavatel si účtuje cenu služby obchodu. U Delta Green je to 0,45 Kč/kWh. Pokud se cena dostane pod 0,45 Kč/kWh, je potřeba FVE blokovat. Bohužel ne u všech FVE se v uživatelském rozhraní dá jednoduše nastavit blokování přetoků navíc od konkrétní částky. Proteus to umí automaticky.
Ať je cena na spotu jakákoliv, běžná FVE má své priority zdrojů, ze kterých dodává elektřinu pro spotřebu, jasné:
1. sluníčko
2. baterie
3. síť
I v době, kdy je elektřina záporná bude tedy vaše FVE používat elektřinu ze slunce nebo z baterie.
Je podzimní podvečer. Slunce už nesvítí, ale v Německu se rozfoukalo. Baterii máte nabitou na 80 %. Víte, že dnes už svítit nebude. Cena na spotu je záporná nebo nulová. Pustíte ohřev vody. Veškerá spotřeba v tu chvíli bude dodávána z baterie. Ze sítě budete odebírat jen minimum, které nezvládne dodat baterie.
Pokud vezmeme běžně uvažovanou amortizaci 1,5 Kč/kWh, tak v případě, že je cena na spotu pod touto částkou (včetně DPH a distribuční sazby), dává smysl baterii zablokovat pro vybíjení a používat elektřinu přímo ze sítě. Ne nutně tak musí být cena na spotu záporná.
Amortizaci baterie každý vnímá jinak. Proto jsme se rozhodli jí vkládat do našeho algoritmu jako parametr, který si každý může zvolit. Na spotu často nastává situace, kdy je nejlevnější hodina na spotu výrazně levnější než nejdražší hodina. Pokud je tento rozdíl vyšší než amortizace, vyplatí se baterii za levno nabít a později za draho vybít.
Obdobně jako u záporných cen je potřeba stále hlídat ceny spotu. Ale proč to dělat ručně, když to jde automaticky?
Slunce svítí, baterie se nabíjí. Slunce nesvítí, baterie se vybíjí. Klasická FVE začne nabíjet baterii ve chvíli, kdy je elektřiny dost, ale jakmile přijde mrak hned si energii z baterie vezme zpět.
Krása spotu je v tom, že se dynamicky mění ceny. Nabízí se tedy možnost ukládat si levnou energii do baterie a používat jí v době, kdy je v síti drahá. Takový scénář se nabízí hlavně v zimě, kdy je baterie téměř celou zimu nevyužitá.
Pro správné nabití baterie je nutné se rozhodnout kolik bude drahých hodin a jaká bude spotřeba v oněch hodinách. Pro drahé hodiny se baterie nabije a pro hodiny, které nejsou ani levné ani drahé se baterie blokuje. Navíc v budoucích hodinách může začít svítit a tím se celé rozhodování ještě více zkomplikuje.
Popsané scénáře jsou zjednodušením toho, jak pracuje algoritmus Protea na vzorových a jednoduchých situacích. V reálném provozu prochází FVE kombinací scénářů, které si algoritmus sám upravuje. Zpřesňuje predikce spotřeby, výroby a doplňuje další informace o ceně.
Cílem je co nejvíce vydělat na dodávce do sítě a co nejvíce ušetřit na spotřebě s využitím stávajícího vybavení FVE. Na první pohled tak může dojít k neintuitivním scénářům, jako je např. blokování baterie pro vybíjení i když je elektřina drahá. Proteus totiž vidí, že elektřina bude ještě dražší a že vydělá více, pokud elektřinu prodá za vysokou cenu o něco později, než kdyby se z baterie ihned spotřebovala.
A máte střídač značky Victron, Solax nebo Goodwe? Vyzkoušejte si manuální ovládání vaší domácnosti hned teď a ZDARMA.