Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě

Všichni víme, že flexibilita je pružnost neboli schopnost přizpůsobit se. Co je to ale flexibilita v energetice? V našem odvětví se jedná o poměrně nový termín, který bude obzvlášť v následujících letech exponenciálně nabírat na významu. Flexibilita, jakožto jakási nová komodita, bude nejen nástrojem, jak ušetřit peníze za energie, ale také cestou k zelenější planetě.

Flexibilita v energetice v blízké budoucnosti bude znamenat i agregaci domácností do jednotlivých celků, které pak budou pomáhat dodavatelům (obchodní flexibilita) nebo České energetické přenosové soustavě, neboli ČEPS (služby výkonové rovnováhy), vyrovnávat síť. To je nyní role primárně fosilních a drahých uhelných a plynových elektráren. Delta Green už toto vyrovnávání testuje se svými zákazníky. Využívat principy flexibility však malými krůčky může úplně každý i bez zapojování se do programu flexibility u Delta Green nebo našich partnerských dodavatelů. A na to se podíváme právě v dnešním článku.

Energetický trh

Abychom si mohli vysvětlit principy flexibility v energetice a pochopit, jak na flexibilitu naskočit i se svou vlastní domácností, musíme vědět, jak funguje trh s elektřinou.

Jak asi víte, cena elektřiny je pro každou hodinu jiná. Podle toho, jestli využíváme fixní ceny, tedy platíme dodavateli stále stejnou sazbu, nebo spotový režim, kdy platíme proměnlivou cenu určenou trhem, se rozhoduje, zda riziko za cenové výkyvy neseme my nebo dodavatel. Pokud bychom se ale naučili s těmito cenovými výkyvy pracovat, může to přinést nám i celé společnosti spoustu výhod.

Jak vidíte v grafu níže, cena elektřiny bývá vyšší ráno a večer, kdy ji lidé nejvíce využívají. Levná bývá naopak v noci nebo uprostřed dne, kdy je spotřeba nižší. Není to pravidlem, ale je to častým případem, který vychází z poptávky po elektřině, která je vyšší právě ráno a večer.

To je ale jen jedna stránka věci. Velkou roli v ceně elektřiny a jejím vlivu na životní prostředí hraje rovněž zapojení různých druhů elektráren. Dodavatelé totiž elektřinu logicky nakupují primárně od těch nejlevnějších a po dražších sahají jen ve chvíli, kdy levná elektřina nestačí. Tu nejlevnější elektřinu vyrábí právě obnovitelné zdroje.

V grafu vidíme, jak v praxi tento systém způsobuje, že nejdražší a zároveň nejméně ekologickou energii musí dodavatelé nakupovat zejména, pokud je spotřeba energie v danou chvíli vysoká. Jakmile v budoucnu do energetického mixu vstoupí více obnovitelných zdrojů, bude to znamenat, že pokud by se nám podařilo spotřebu ve špičkách snížit a spotřebovávat elektřinu rovnoměrněji, budeme o to více využívat právě levnější a ekologičtější obnovitelné a nukleární zdroje.

Už nyní ale tímto rozprostíráním spotřeby elektřiny přes den můžeme docílit nižších cen pro celý trh, otvíráme dveře pro vstup většího počtu obnovitelných zdrojů a snižujeme potřebu drahých a neekologických záložních zdrojů, které by jinak nejvytíženější časy vykrývaly.

Flexibilita v domácnosti

Teď už víme, co flexibilita v energetice znamená a jak nám může pomoci šetřit naši planetu i peněženku. Jak ale můžeme s flexibilitou pracovat u sebe doma?

Základním pravidlem je pokusit se elektřinu spotřebovávat mimo hlavní špičky a to ve chvílích, kdy je zrovna levnější a zelenější. Na rovinu si ale musíme říct, že to, kdy rozsvítíme úsporné LED žárovky nebo kdy si vyfénujeme hlavu, s rovnováhou v síti  moc neudělá.

Hlavní prostor pro úspory a největší flexibilitu nabízí topení a ohřev vody, které mají největší podíl na spotřebě domácnosti. Vytopit dům nebo ohřát vodu v bojleru totiž můžeme snadno v méně exponovaných časech a tepelná ztráta domu nebo bojleru nebude příliš vysoká.

Menší, ale stále znatelné úspory, pak skýtá načasování využívání myček, praček a sušiček. To je navíc na rozdíl od plánování ohřevu domácnosti nebo vody jednoduše v našich rukách, jelikož nepotřebujeme žádný složitý systém řízení. Můžeme zkrátka za pomoci funkce odloženého startu pračku nechat prát třeba od 15:00. Až přijdeme domů z práce, prádlo bude čerstvě vyprané, a když to budeme dělat pravidelně, budeme mít pár korun navíc v kapse a planeta bude zase o něco zelenější.

Na to, jak velké úspory v domácnosti flexibilita nabízí přesně v číslech, jsme se podívali již v dřívějším článku. Mrkněte na něj, pokud si chcete potenciál flexibility u sebe doma propočítat ještě přesněji.

Chytré řízení

Zapnout pračku v době, kdy lidé elektřinu nespotřebovávají, je první krok. Co ale dělat, pokud bychom chtěli flexibilní potenciál v domácnosti využit ještě víc? Ti technicky zdatní z nás si dokáží nastavit automatizace ohřevu domácnosti a vody vlastnoručně. S trochou snahy můžeme začít využívat i baterie fotovoltaické elektrárny a brzy snad i  elektromobilu zapojeného do sítě, abychom elektřinu levně nabíjeli a ve špičkách prodávali. Takto šikovně svůj dům využívá například náš surfař Rostislav, který se o tom rozpovídal na našem blogu. Pokud chcete surfovat v jeho stopách, k nastavené domácnosti vám může pomoci i naše fórum, kde najdete mnoho technických tipů, nejen pro zákazníky Delta Green.

Dobrou zprávu máme ale i pro lidi, kteří chtějí flexibility využít, ale raději by se vyhnuli složitému nastavování všech systémů ve svém domě. K tomu pomůže Proteus, náš systém pro automatické řízení spotřeby a výroby na spotu. Ten si již nyní rozumí  se střídači Victron, Solax, Goodwe a brzy přibyde i Growatt. Proteus vám umožní jednoduchým stisknutím tlačítka rozhodovat o tom, jak chcete se svou elektřinou v danou chvíli naložit. A to bez složitého nastavování, které bylo třeba až dosud. Ještě zajímavější funkcí je však možnost nechat celé řízení zcela na jeho komplexním algoritmu, který vezme v potaz veškerá dostupná data a bude s elektřinou nakládat tím nejlepším možným způsobem.

Zákazníci, kteří používají Protea v plně automatizovaném režimu, platí za 1kWh v průměru o 40 % méně než ti, kteří žádnou automatizaci nevyužívají. Proteus se vyplatí i v případě prodeje přetoků z fotovoltaické elektrárny. Plně řízená fotovoltaika přinese vaší domácnosti za 1 kWh něco okolo 2 Kč, zatímco neřízená fotovoltaika vaše přetoky prodá za půlku. Na výsledky naší nedávné studie se můžete podívat tady.

Zelená budoucnost

Optimalizace spotřeby u nás doma sice není plné využití potenciálu flexibility, o kterém jsme se zmínili v úvodu článku, je to ale odrazový můstek pro změnu k zelenější budoucnosti.

Pokud byste chtěli být jedni z prvních Čechů, kteří se zapojí do vyrovnávání sítě ve větším měřítku, můžete se stát klientem Delta Green a začít na flexibilitě i vydělávat. O obchodní flexibilitě, kterou postupně spouštíme našim klientům v Proteovi, se dozvíte více zde na našem webu, kde můžete i projevit zájem o připojení.

Na to, jak přesně funguje obchodní flexibilita a služby výkonové rovnováhy, neboli SVR, se také podíváme v příštím blogovém článku.